Amerika Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Amerika Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

Dünyanın güçlü ekonomisine sahip ülkeler arasında yer alan Amerika’da yaşam koşulları ve Amerika asgari ücret 2023 yılında da merak ediliyor. Ülkede işsizlik ve yoksulluk oranında yüksek olduğu bu ülkede asgari ücret 2023 yılında ne kadar oldu? yazımızda yer alıyor. Amerika’da asgari ücret için öncelikle şunu diyebiliriz. Amerika Birleşik Devletleri’nde verilen asgari ücret eyaletlere göre farklılık gösteriyor.

Amerika Asgari Ücret 2023

Amerika’da asgari ücretler, ülkemiz vatandaşları tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Amerika asgari ücreti fiyatı 2023 yılında ne kadar oldu? Amerika’da yaşam pahalı mı gibi soruları yazımızda bulabilirsiniz.  2023 Amerika’da asgari ücret saati 7,25 USD olmaktadır. Sözleşmeli olan çalışanların asgari ücret saati ise 15 USD olarak hesaplanır. Ülkemizde ise bu durum farklıdır. Türkiye’de asgari ücret aylık olarak hesaplanırken Amerika asgari ücreti saat bazında verilir.

Amerika Asgari Ücret 2023

Amerika Asgari Ücret 2023

Amerika Asgari Ücret Saatlik

ABD asgari ücreti eyaletlere göre değişse de, ortalama aylık asgari ücret 1200 dolar. Bu ülkede saatlik ücret ne kadar? cevabı mesleğe ve eyalete göre değişse de en düşük ücretin saat başına 7 dolardan başladığı söylenebilir. Ortalama bir değer verirsek genel olarak 1 saat için 9 dolar civarında bir maliyeti olduğunu söyleyebiliriz.

Amerika Asgari Ücret İle Geçinmek

ABD asgari ücreti geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2023’de de arttı. Ülkedeki ücret oranları yüksek olsa da bazı şehirlerde bu ücretle geçinmek çok zor olabiliyor. Bu durum ülkemizde olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri’nde de yıllar içinde asgari ücret artmış olsa da bu artışla yaşamakta güçlük çekilebilir.

  • Amerika kira fiyatları: 1+1 daire için 1.500 Dolar’dan üç yatak odalı bir daire için 5.000 Dolar’a kadar çıkabilir. Fiyatlar eyaletlere göre de değişebilir.
  • ABD’de et fiyatları: 1 kilogram et ortalama 5 dolar. 1 kilogram bifteğin fiyatı yaklaşık olarak 8 dolar.
  • Amerika benzin fiyatları: ABD’de 1 galon (4 litre) benzinin fiyatı 2.80-3 dolar civarında.
  • Amerika okul fiyatları: Okul fiyatları 12.000 dolardan başlayıp tıp ve sağlık bilimleri gibi bölümlerde 40.000 dolara kadar çıkabilir. Özel üniversitelerin yıllık ücretleri minimum 25.000 dolardan başlamakta.
  • Amerika’da alkol fiyatları: ABD’de en çok bira tüketiliyor. Biranın fiyatı yaklaşık olarak 2,70 dolar. Viski çeşitleri ise 34 dolar ile 139 dolar arasında.

BENZER İÇERİK: Kıbrıs Alkol Fiyatları 2023 (Güncel Liste)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.